InneProdukcja i maszyny

Od czego zależy koszt ubezpieczenia mieszkania?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Od czego zależy koszt ubezpieczenia mieszkania?

Ubezpieczenie mieszkania to podstawa i wie o tym coraz więcej Polaków, którzy potrafią ocenić ryzyko, jakie biorą na siebie bez tego programu finansowego. Bywa tak, że niektóre uszkodzenia domu lub mieszkania, np. w wyniku powodzi, upadku drzewa bądź pożaru, są na tyle rozległe, że koszt ich przywrócenia do stanu sprzed zdarzenia może być wyższy, niż cena zakupu zupełnie nowej nieruchomości. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie, ile wynosi koszt rocznego ubezpieczenia domu lub mieszkania, i czy można go obniżyć lub – co wcale nie jest niespotykane – nieco podwyższyć. Mimo że rozwiązanie to wydaje się nieco wbrew logice, to tak naprawdę ma duży sens.

Po pierwsze – od zakresu ochrony

W standardzie większość ubezpieczeń nieruchomości obejmuje jednie najbardziej podstawowe ryzyka, które różnią się przede wszystkim zależnie od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Większość z nich w wariancie podstawowym przewiduje ochronę finansową w razie wystąpienia pożaru, zalania, powodzi, gradobicia, uderzeń pioruna lub pękania mrozowego. Ponadto w wariancie podstawowym cena jest niższa ze względu na to, że odszkodowanie będzie zależne wyłącznie od zniszczeń elementów konstrukcyjnych budynku, w tym ścian, stropów oraz podłóg.

Po drugie – od opcji dodatkowych

Polisę ubezpieczenia nieruchomości można dodatkowo rozwinąć poprzez dokupienie opcji dodatkowych, takich jak zwiększenie zakresu ryzyk np. o wandalizm. Ponadto w standardzie mamy ochronę wyłącznie elementów konstrukcyjnych budynku, a w rozszerzeniu – możemy zdecydować się nawet na ochronę ruchomości i majątku. To ma spory wpływ na cenę. Warto wykorzystać w celu dokonania precyzyjnych obliczeń koszt ubezpieczenia mieszkania – kalkulator.

Po trzecie – od wyceny Twojej nieruchomości

Wartość nieruchomości objętej ubezpieczeniem ma fundamentalny wpływ na wysokość miesięcznej lub rocznej składki. Im droższe, lepiej zlokalizowane, większe i dobrze wyposażone mieszkanie, tym także droższe jego ubezpieczenie. Warto podać wartość zgodną z prawdą – niedoubezpieczenie grozi nam, gdy ustaliśmy kwotę zbyt niską. Wówczas wypłacone odszkodowanie nie wystarczy na pokrycie straty całkowitej. W nadubezpieczeniu z kolei chodzi o coś odwrotnego – o ustalenie wartości nieruchomości na zbyt wysokim poziomie. Wówczas problemem okazuje się to, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe oblicza wartość nieruchomości sprzed zdarzenia i jeśli wartość ta wyjdzie mniejsza, to uzyskamy równe niej odszkodowanie. To oznacza wyższe opłaty, których ponoszenie nie ma żadnego sensu. 

Inne warunki

Na cenę ubezpieczenia wpływ mają także takie detale, jak forma płatności, historia ubezpieczonego, a także zabezpieczenia budynku, wiek lokatorów czy prowadzenie w domu działalności gospodarczej. Więcej na ten temat dowiesz się na witrynie https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/. Wszystkie te aspekty mają bezpośredni wpływ na wysokość ubezpieczenia i na wartość wypłaconego odszkodowania w razie częściowej lub całkowitej szkody.

Fot.: David Hellmann/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*