Magazyn i logistyka

Magazynowanie towarów – na czym polega?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Magazynowanie towarów – na czym polega?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Magazynowanie to jeden z najważniejszych ogniw całego łańcucha dostaw, który obejmuje szereg operacji logistycznych na przestrzeni magazynowej. Wszystkim składowanym produktom należy zapewnić optymalne warunki, gwarantujące pełną wartość użytkową. Na czym polega magazynowanie towarów?

Fazy procesu magazynowania

Magazynowanie towarów jest jedną z części procesów logistycznych, w dużej mierze uzależnionych od innych elementów łańcucha, takich jak dostawy czy odbiory zamówień. W całym procesie niezwykle ważna jest odpowiednia koordynacja wszystkich działań. Logistyka magazynowa obejmuje cztery kluczowe fazy następujące jedna po drugiej. Pierwszy etap to przyjęcie towaru, które powinno być potwierdzone dokumentem odbioru. Operacje realizowane w tej fazie to rozładunek, kontrola towaru oraz transport do strefy składowania.

Kolejny etap obejmuje usystematyzowane składowanie, czyli ulokowanie towarów w przestrzeni magazynowej. W dalszej kolejności następuje komplementacja, realizowana w strefie składowania lub innej wydzielonej przestrzeni. Do kluczowych operacji w tej fazie zalicza się kontrolę jakościową i ilościową ładunków oraz ich znakowanie. Proces magazynowania kończy wydawanie towarów, czyli moment, w którym fizycznie opuszczają magazyn. Wszystkie operacje wykonywane na przestrzeni magazynowej muszą być odpowiednio zaplanowane. Konieczne jest zapewnienie właściwych warunków dla składowanych produktów, wyposażenie techniczne oraz oczywiście zespół pracowników. Obecnie wiele firm decyduje się na outsourcing magazynowy (poznaj szczegóły), dzięki czemu nie muszą inwestować w kosztowne zasoby. 

Outsourcing magazynu

Usługi magazynowania cieszą się bardzo dużą popularnością wśród przedsiębiorców, którzy nie chcą inwestować w infrastrukturę magazynową, niezbędny sprzęt, rozwiązania informatyczne czy pracowników. Outsourcing oznacza również przeniesienie ewentualnego ryzyka na firmę zewnętrzną. Operator logistyczny odpowiada za sprawną i szybką realizację dostaw zgodnie z założeniami producenta. Korzystając z outsourcingu przedsiębiorcy mogą skoncentrować się na prowadzeniu głównej działalności, budując przewagę konkurencyjną na rynku. Jedną z czołowych firm logistycznych, która zapewnia profesjonalną usługę magazynowania jest Grupa Raben (https://polska.raben-group.com). Oferuje kompleksową obsługę, która obejmuje rozładunek, dekonsolidację na przyjęciu, składowanie, kompletację przesyłek do wysyłki oraz dystrybucję.

Operator logistyczny świadczy również usługi takie jak co-packing oraz co-manufacturing, które obejmują tworzenie zestawów produktów, łączenie komponentów, etykietowanie, konfekcjonowanie czy przepakowywanie towaru. W logistyce magazynowej istotne są również nowoczesne systemy informatyczne. Grupa Raben dysponuje rozwiązaniami, które umożliwiają automatyczną wymianę informacji oraz transparentność wykonywanych operacji na magazynie. Powierzają procesy logistyczne zewnętrznej firmie, każdy przedsiębiorca może zyskać więcej czasu na inne przedsięwzięcia i nie martwić się o terminowe dostawy oraz obsługę zamówień.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*