BudownictwoProdukcja i maszyny

Regeneracja siłowników hydraulicznych — jak wygląda 

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Regeneracja siłowników hydraulicznych — jak wygląda 

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Siłowniki hydrauliczne są niezwykle istotnymi elementami wielu urządzeń mechanicznych. Roboty przemysłowe, dźwigi, czy różnego rodzaju pojazdy nie miałyby racji bytu, gdyby nie zastosowano w ich konstrukcji siłowników hydraulicznych.

Siłowniki hydrauliczne, jak i wiele innych elementów, z czasem się zużywają lub ulegają awarii. Z racji tego, warto wiedzieć, jak wygląda regeneracja siłowników hydraulicznych. Więcej ciekawych informacji znajdziesz w dalszej części tekstu. Przeczytaj!

Czym są siłowniki hydrauliczne i jak się dzielą

Najczęściej wykorzystuje się je w maszynach, których zadaniem jest podnoszenie lub przeniesienie różnych elementów. Siłownik hydrauliczny jest znany także pod nazwą silnika hydrostatycznego o ruchu posuwistym. Produkcja siłowników hydraulicznych jest uzależniona od tego, jaki typ urządzeń będzie konstruowany, o czym więcej w dalszej części poradnika.

Organem roboczym danego elementu jest tłok, membrana lub nurnik, które są umieszczone w tzw. korpusie cylindrycznym. W przestrzeni roboczej znajduje się również ciecz, która jest tam wtłaczana. Za jej sprawą przesuwa się tłok lub nurnik, bądź odkształca membrana. To zaś doprowadza do ruchu liniowego tłoczyska.

Elementy te dzielą się na dwa popularne rodzaje, do jakich należą:

  • Siłowniki jednostronnego działania — w takowych suw roboczy odbywa się jedynie jednostronnie (w jednym kierunku).
  • Siłowniki dwustronnego działania — w tym przypadku suwy robocze odbywają się w obydwu kierunkach (przeciwstawnych).

Ogólny zasięg działania danych elementów limitowany jest za sprawą długości tłoczyska. Warto wiedzieć, że dana długość często jest ograniczana ze względów bezpieczeństwa (istnieje możliwość wyboczenia). Jeżeli potrzebny jest większy zasięg elementu, wykorzystuje się siłowniki hydrauliczne teleskopowe.

Koparka wyposażona w siłowniki hydrauliczne

Jak wygląda regeneracja siłowników hydraulicznych

Maszyna, która będzie pracować z niesprawnymi elementami, narażona jest na wystąpienie jeszcze większych uszkodzeń, czy awarii. Do jednych z nich należą awarie siłowników hydraulicznych. Te najczęściej psują się z uwagi na np. za wysokie lub zbyt niskie ciśnienie w układzie, zanieczyszczony płyn roboczy, brak właściwego smarowania, czy przez ogólne zaniedbania.

Wymiana danych elementów nie należy do najtańszych, zatem naprawa siłowników, czy usługa regeneracji mogą być atrakcyjnym wyborem dla wielu osób.

Jeżeli chodzi o regenerację, jest to stosunkowo tania opcja na przywrócenie elementu do pełni działania. Warto zatem zaznajomić się z informacjami, na czym polega regeneracja siłowników hydraulicznych.

Okazuje się, że proces ten nie jest bardzo skomplikowany, lecz wymaga użycia specjalistycznego sprzętu i sporego doświadczenia. Zatem jak wygląda usługa regeneracji?

Urządzenie z widocznym siłownikiem hydraulicznym

Z jakich etapów składa się regeneracja siłowników hydraulicznych

Poniżej przedstawiamy przykładowe etapy regeneracji siłowników hydraulicznych. Warto pamiętać, że dane elementy najlepiej oddać do zregenerowania sprawdzonej firmie, która przeprowadzi ten proces fachowo.

Rozłożenie siłowników hydraulicznych na części pierwsze

Proces ten pozwala na przeprowadzenie dokładnego przeglądu elementów i wyszukania zaistniałych uszkodzeń. Po rozłożeniu na części, wszelkie elementy powinny zostać poddane szczegółowemu czyszczeniu, a kolejno rygorystycznym testom, dzięki którym będzie można sprawdzić, który element powoduje usterkę, jak i sprawdzić ogólny stan techniczny siłownika.

Ekspertyza i wycena

Proces polega na dokładnym opisaniu wszelakich detali, które dotyczą stanu siłowników w momencie przyjmowania do regeneracji. Sporządzenie ekspertyzy obejmuje także wnioski, które zostały zebrane w trakcie testów, czy przeglądu. Kiedy zakres prac jest znany, może zostać oszacowany średni koszt naprawy urządzeń.

Regeneracja

Czynności, które zawierają się w proces regeneracji, mogą zależeć od konkretnych przypadków. Zazwyczaj jednak można wymienić części siłownika, które najczęściej poddawane są regeneracji. Przykładowe zabiegi regeneracyjne to m.in.:

  • wymiana łożysk,
  • wymiana uszczelnień,
  • chromowanie tłoczysk,
  • szlifowanie tłoczysk,
  • wymiana tłoczysk,
  • regeneracja tłoczysk,
  • wymiana rur cylindrów,
  • honowanie cylindrów,
  • drążenie tłoczysk,
  • dorabianie ucha cylindra,
  • uszczelnienie dławnicowe,
  • wymiana takich elementów jak np. pierścienie prowadzące

i inne.

Nowoczesna koparka, w której zainstalowano siłowniki hydrauliczne

Czy naprawa i regeneracja siłowników jest opłacalna

Zarówno naprawa, jak i regeneracja siłowników to dużo bardziej ekonomiczna opcja, aniżeli wymiana elementów na nowe. Wymienienie siłownika ma sens jedynie wtedy, gdy regeneracja jest ekonomicznie nieopłacalna, gdyż np. za dużo części uległo uszkodzeniu — dlatego zawsze, gdy zauważymy usterkę siłownika, należy podjąć natychmiastową reakcję.

Podsumowanie

Regeneracja siłowników hydraulicznych to świetna metoda na tanie przywrócenie tych elementów do ponownego działania. Jak wiadomo, są one niezbędne wielu maszynom. Pamiętaj, żeby regenerację przeprowadzać w sprawdzonych firmach!

Zdjęcia: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*