Przemysł 4.0

Właściwości ekogroszku

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Właściwości ekogroszku

Artykuł sponsorowany

Jak wybrać najlepszy sposób na ogrzewanie domu? Decyzję musisz podjąć bardzo wcześnie, ponieważ w związku z nią możesz potrzebować zupełnie innych instalacji grzewczych lub pieca. Sprawdź, czym charakteryzuje się ekogroszek i zobacz, czy chcesz zainwestować w ten typ ogrzewania.

Czym jest ekogroszek?

Ekogroszek to rodzaj stałego paliwa produkowanego z węgla kamiennego typu 31.2. Jego ziarenka są niewielkie – ich średnica wynosi od 2,5 do 5 cm. W lecie ekogroszek charakteryzuje się wilgotnością na poziomie od 4% do 10%, a w jego skład wchodzi między innymi siarka (poniżej 1%) i popiół (5-7%). Paliwo osiąga największą wydajność przy najmniejszej ilości składników. Ekogroszek stosowany jest do niskoemisyjnych kotłów z palnikiem retortowym i automatycznymi podajnikami paliwa – sprawność takich urządzeń osiąga poziom 85%.

Ile ciepła daje spalanie ekogroszku?

Wydajność ekogroszku jako paliwa wynosi od 23 do 25 MJ na kilogram. Oznacza to, że właśnie tyle ciepła można uzyskać z jednego kilograma ekogroszku. Im niższa będzie zawartość wilgoci i popiołu, tym wydajność bardziej wzrośnie wydajność paliwa – nawet do 26 MJ na kilogram. Przekładając te informacje na praktykę można założyć, że z jednego kilograma ekogroszku w ciągu godziny uzyskamy od 8 kWh energii.

Jaką kotłownię musisz mieć, by ogrzewać dom ekogroszkiem?

Ogrzewanie domu ekogroszkiem wymaga zainwestowania w dość dużą kotłownię. Pomieszczenie powinno mieć wysokość minimum 2,2 metra, a jego kubatura musi zostać obliczona ze względu na moc cieplną kotła – można w niej zainstalować na przykład kotły SAS. Zakłada się, że na każdy 1 kW nominalnej mocy ciepła powinno przypadać 4 metry sześcienne. W sumie jednak kotłownia z piecem na ekogroszek nie może być mniejsza niż 30 metrów kwadratowych, jeśli chodzi o jej powierzchnię. Posadzka powinna być wykonana z materiałów niepalnych, a poza tym do pomieszczenia należy doprowadzić kanalizację w taki sposób, by możliwe było odprowadzenie wody po podłodze do klatki ściekowej. Ważny jest również przepływ powietrza – kotłownia powinna być wyposażona w grawitacyjny, nawiewno-wywiewny system wentylacji. Jeśli pomieszczenie posiada ścianę zewnętrzną, musi w niej zostać wybite okno. Do tego kotłownia obligatoryjnie powinna być wyposażona w oświetlenie elektryczne i drzwi o minimalnej szerokości 80 cm, otwierane na zewnątrz, z odpornością ogniową EI30, bez klamki od wewnątrz.

Jak kupować ekogroszek?

Najbezpieczniej jest kupować ekogroszek Białystok znanych, dużych firmach paliwowych, zajmujących się zarówno sprzedażą paliw, jak i kotłów. W tym przypadku chodzi o bezpieczeństwo i jakość, dlatego warto kupić ekogroszek droższy, ale pakowany w plastikowe, zgrzewane przez producenta worki. Tańsze paliwo, składowane luzem, jest zdegradowane, przez co posiada niższą wartość opałową. Pamiętaj, że worki z ekogroszkiem powinny być opisane parametrami paliwa i danymi firmy. Najczęstsze wady tego paliwa, których należy unikać, to duża zawartość wilgoci i popiołu.

Fot.: Michal Matlon/unpslash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*