Przemysł 4.0

Smart Grid – na czym polega?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Smart Grid – na czym polega?

Smart Grid to inteligentne sieci energetyczne pozwalające zachować komunikację między wytwórcami i odbiorcami energii oraz magazynami. Warto poznać sposób działania tej nowoczesnej technologii.

Smart Grid – podstawowe informacje

Nowoczesne i zaawansowane technologicznie inteligentne sieci energetyczne, znane jako Smart Grid, są niezwykle przydatne i zapewniają wysoki poziom elastyczności, dzięki czemu istnieje możliwość szybkiego i optymalnego podażu energii. Rozwiązanie to łączy różne części systemu energetycznego w jedną sieć i monitoruje jej pracę. W efekcie można odpowiednio zintegrować energię odnawialną z siecią elektryczną. Może to odgrywać kluczową rolę dla całego świata, szczególnie w dalszej perspektywie.

Jak działa Smart Grid?

Warto zacząć od sposobu działania Smart Grid. System ten polega na przetwarzaniu i analizowaniu przez OSD i PSP informacji dotyczących zużycia energii i jej zapotrzebowania. Po optymalnym połączeniu wytwórcy, operatora sieci, magazynu energii i konsumenta można otrzymać ciągłą wymianę danych pozwalającą na zmniejszenie wahania mocy w momentach najbardziej szczytowych obciążeń sieci. Wszelkie dane są przesyłane za pomocą inteligentnej sieci, która przekazuje informacje o jej aktualnym zużyciu i zapotrzebowaniu producentowi energii, dzięki czemu można w łatwy sposób zwiększyć całkowitą wydajność danej infrastruktury. W Smart Grid można stosować różnego rodzaju sieci komunikacyjne, wśród których warto wymienić między innymi Wireless Mesh, WiMAX, systemy nośne linii energetycznej Broadband i wąskopasmowych do przesyłania danych licznika, a także klasyczne kable światłowodowe lub mieszane. Ponadto Smart Grid sprawdzi się również w przypadku publicznej sieci komórkowej czy w dostępie do publicznego internetu przez xDSL.

Zalety i wady Smart Grid

Smart Grid ma wiele zalet, które warto poznać. Przede wszystkim ogranicza przeciążenie sieci elektrycznej, co bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo korzystania z niej. Dodatkowo poprawia bezpieczeństwo dostaw i stabilność pracy każdej sieci oraz zapewnia wysoką elastyczność systemu. Co ważne, Smart Grid niesie ze sobą wiele korzyści finansowych dla operatorów sieci i gwarantuje duże oszczędności kosztów ponoszonych za energię. Jednak to nie koniec jej zalet. Warto również wspomnieć o możliwości analizy bieżącego zużycia energii przez konsumenta, a także szybkim przetwarzaniu informacji o stanie systemu między wszystkimi komponentami wchodzącymi w skład Smart Grid. Rozwiązanie to poprawia również świadomość odbiorców w zakresie optymalizacji zużycia energii i daje możliwość jej zdalnego wykrywania i usuwania problemów na bieżąco.

Jednak, jak powszechnie wiadomo, wszystko, co ma swoje zalety, ma również wady. Słabą stroną Smart Grid są wysokie koszty modernizacji systemu elektroenergetycznego związane z dodatkową infrastrukturą komunikacyjną. Dodatkowo dość trudnym wyzwaniem jest utrzymanie równowagi między producentem a konsumentem i uwzględnienie wahań energii. Istotną wadą jest także nieprzystosowanie sieci dystrybucyjnych do integracji dużej liczby odnawialnych źródeł energii, co często wynika ze stanu technicznego, który może wymagać dużych zmian.

Czy Smart Grid to bezpieczne rozwiązanie?

Największym zagrożeniem dla technologii Smart Grid są cyberataki. Nowoczesna technologia oparta jest głównie na rozwiązaniach informatycznych, dlatego za sprawność i poprawne funkcjonowanie całego systemu odpowiada wiele komputerów, sieci komputerowych i oprogramowanie. Atak cyberprzestępców może doprowadzić do dużych strat wynikających z braku zasilania określonych odbiorców. Jest to stosunkowo nowe rozwiązanie mogące mieć pewne luki, na które tylko czekają osoby odpowiedzialne za cyberataki. Z tego względu ciężko jest oszacować ryzyko związane z takim atakiem ze względu na wielkość, złożoność i dynamiczny charakter sieci Smart Grid oraz nieprzewidywalne działania potencjalnych napastników.

Zdjęcie główne artykułu: źródło: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*