Przemysł 4.0

Slotting – co to jest?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Slotting – co to jest?

Slotting to proces, który polega na wyznaczeniu optymalnej lokalizacji ładunków w magazynie.

Dzięki tak przemyślanej strategii, możliwe jest zapewnienie wydajnej i efektywnej pracy nie tylko samego obiektu, ale także całego przedsiębiorstwa. Slotting jest jednym z najchętniej wykorzystywanych sposobów na zwiększenie wydajności składowania. Przedsiębiorstwa są zmuszone poszukiwać takich rozwiązań, przede wszystkim ze względu na chęć maksymalnego skrócenia czasu dostaw oraz ciągły wzrost cen powierzchni magazynowej.

Slotting w logistyce – co warto wiedzieć na ten temat?

Slotting jako metoda organizacji magazynu bierze pod uwagę różne cechy poszczególnych towarów. Może być to na przykład rozmiar i sposób przechowywania lub to, jak często dany produkt jest zamawiany. Podczas rozmieszczania produktów zwraca się również uwagę na to, aby towary, które najczęściej zamawiane są razem, składowane były blisko siebie.

W slottingu liczy się nie tylko efektywne rozmieszczenie produktów, ale również wykorzystanie odpowiedniego wyposażenia magazynu. Mowa tu przede wszystkim o regałach paletowych i regałach półkowych, które są najczęściej wykorzystywanymi elementami w kontekście magazynowania. Optymalizacji podlega także organizacja ruchu na hali – wyodrębniane są specjalne strefy, w których będzie odbywał się tylko ruch pieszy oraz obszary przeznaczone dla pracowników poruszających się z wykorzystaniem wózków widłowych czy podnośników.

Tiger Lily/pexels.com

Cyfryzacja i automatyzacja przydziału artykułów do lokalizacji

Większość współczesnych przedsiębiorstw do optymalizacji poszczególnych procesów wykorzystuje postępy w dziedzinie cyfryzacji i automatyzacji. To samo dotyczy slottingu. W celu opracowania skutecznej strategii przydziału artykułów do lokalizacji konieczne jest wykorzystanie systemu zarządzania magazynem (WMS). Dzięki niemu możliwe jest bieżące kontrolowanie zapasów, identyfikacja, śledzenie oraz rejestracja przyjęcia i wydania poszczególnych ładunków. Program WMS można dowolnie skonfigurować, poprzez określenie przepływu ładunków i metod pracy, obowiązujących w magazynie. Na podstawie wprowadzonych parametrów system jest w stanie sklasyfikować produkty i wybrać jak najlepszy przydział do lokalizacji.

Automatyzacja przydziału artykułów do lokalizacji to szansa dla przedsiębiorstwa na znaczne zwiększenie wydajności. Automatyczne systemy slottingowe pozwalają w 100% wykorzystać dostępną przestrzeń magazynową, a także diametralnie skrócić czas realizacji poszczególnych procesów.

Dlaczego warto korzystać ze slottingu?

Dzięki optymalnemu wykorzystaniu przestrzeni i wyposażenia magazynu, pracownicy danego przedsiębiorstwa będą mogli pracować ze znacznie większą wydajnością. Mowa tu przede wszystkim o szybszym kompletowaniu zamówień. Jest to związane ze zmniejszeniem dystansu do pokonania, np. w przypadku, gdy towary zamawiane razem będą umieszczone blisko siebie. Szybkie kompletowanie zamówień to też oczywiście znacznie szybsza wysyłka, co z perspektywy klienta ma bardzo duże znaczenie.

Slotting to proces, o którym wdrożeniu powinna pomyśleć każda nowoczesna firma, której zależy na zwiększeniu funkcjonalności magazynu i optymalnym wykorzystaniu dostępnego wyposażenia.

Zdj. główne: Tiger Lily/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*