Przemysł 4.0

5G na linii produkcyjnej – jak to wykorzystać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
5G na linii produkcyjnej – jak to wykorzystać?

Wiele mówi się o rozmaitych, często też codziennych zastosowaniach technologii 5G, tymczasem sposobów na jej wykorzystanie jest bardzo wiele. Ogromne korzyści może przynieść także produkcji przemysłowej. Jakie konkretnie skutki będzie miało 5G dla branży industrialnej? 

W największym skrócie: co da 5G przemysłowi?

Właściwie niewiele jest chyba działów gospodarki, którym 5G pozostanie całkiem obojętne. W przypadku branży przemysłowej może przede wszystkim dojść do przyspieszenia robotyzacji i automatyzacji. W ślad za tym spadną koszty produkcji, co będzie miało niebagatelne znaczenie dla inwestujących w technologię przedsiębiorstw. Staną się one też mniej wrażliwe na przestoje spowodowane wypadkami losowymi i niezależnymi, takie jak choćby lockdown z powodu koronawirusa. 

Internet zupełnie nowych prędkości – możliwości dla przemysłu

Wprowadzenie 5G wywołało dyskusję na temat tego, jakie korzyści przyniesie dla klientów indywidualnych. Obecnie postrzega się je jako istniejące równolegle do 4G, ale o lepszych parametrach. Prędkości przesyłu i możliwości w tym zakresie zwiększą się jednak do poziomu, jaki dziś jest odnotowywany np. w radarach i technologiach wojskowych. Jaka będzie z tego korzyść dla przemysłu? Przede wszystkim zaistnieje możliwość podłączenia do sieci o zwiększonej przepustowości licznych urządzeń, które będą mogły działać w skomplikowanych systemach przy bardzo niskiej zawodności. Rewolucyjne zmiany czekają też systemy danych tzw. big data. Ich gromadzenie i analiza w ogromnych ilościach ułatwią funkcjonowanie przemysłu.  

Przemysł 4.0

Dzięki technologii 5G produkcję będzie czekało wiele przemian – ma być szybsza, bardziej ekonomiczna i prowadzić do wytworzenia produktów o wyższej jakości. Z tego powodu podkreśla się znaczenie tej technologii dla współpracy w zakresie planowania i wdrażania nowych rozwiązań w przemyśle. O wiele łatwiej będzie je projektować, testować i być może wprowadzać w życie lub odsyłać do udoskonalenia przed wdrożeniem. 

Platforma do współpracy pomiędzy zleceniodawcą a producentem

Warto omówić jeszcze jeden ważny aspekt implementacji 5G w sektorze przemysłowym: powstaną niespotykane dotychczas możliwości w zakresie współpracy pomiędzy zamawiającym produkty a ich wykonawcą. W chmurze będzie istniała możliwość zaplanowania, przetestowania i zlecenia procesu produkcyjnego z dbałością nawet o szczegóły.  

Internet Rzeczy a inteligentne fabryki

Obecne możliwości sieci tworzą bariery, które nie pozwalają jeszcze bardzo mocno zakorzenić się i rozwinąć inteligentnym domom, osiedlom, miastom, ale też fabrykom. Nadejście ery 5G ma przyśpieszyć Internet Rzeczy i zlikwidować bariery w komunikacji na linii człowiek-maszyna. Inteligentne fabryki będą korzystały z rozszerzonej rzeczywistości, wykorzystując np. system autonomicznych pojazdów, które na podstawie informacji niemal w czasie rzeczywistym będą uzupełniać zapasy surowca, transportować podzespoły i produkować nowe rzeczy. Będzie można połączyć ze sobą tysiące urządzeń o bardzo dużej szybkości reakcji. Zostanie też zwiększone bezpieczeństwo w fabryce, gdzie produkcję da się zatrzymać niemal natychmiast wówczas, gdy coś pójdzie nie tak.   

Zdjęcie główne: Marko Klaric/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*