BudownictwoProdukcja i maszyny

Pompa ciepła – czy warto ją stosować?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Pompa ciepła – czy warto ją stosować?

Zainteresowanie energooszczędnością i ekologią wzrasta. Coraz popularniejszym tematem staje się to, czy warto inwestować w pompę ciepła. Sprawdź, co warto wiedzieć o tym systemie. 

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które pobiera energię cieplną z otoczenia budynku, a następnie wykorzystuje ją do ogrzewania domu, wody użytkowej czy nawet do chłodzenia, gdy na dworze panuje upał. Jest to urządzenie efektywne, które wykorzystuje energię odnawialną, w związku z czym na jego instalację decyduje się bardzo wielu właścicieli domów pasywnych.

Pompa ciepła stanowi część systemu, na który składają się trzy części:

  • źródło pobieranej energii, czyli grunt, woda lub powietrze, 
  • urządzenie, które nazywamy właśnie pompą, 
  • źródło górne, czyli rodzaj ogrzewania, który stosuje się w danym budynku, przykładowo ogrzewanie podłogowe.

Jak działa pompa ciepła?

Działanie pompy ciepła opiera się na II zasadzie termodynamiki, a dokładniej fakcie, że energię mechaniczną można całkowicie zmieniać w ciepło. Energia elektryczna, którą pompa jest zasilana, służy z kolei do „zmuszenia” energii cieplnej do płynięcia w odwrotnym kierunku, niż wynikałoby to z tej zasady.

Urządzenie wyglądem przypomina kocioł grzewczy na gaz. Pompa ciepła, zależnie od jej rodzaju, pobiera ciepło z gruntu, powietrza bądź wody, a następnie wykorzystuje wspomniane prawa termodynamiczne i transportuje ciepło ze źródła dolnego do źródła górnego, czyli zazwyczaj wody lub powietrza, które krążą w instalacji grzewczej. Pompa ciepła to zatem urządzenie, które nie wytwarza energii cieplnej samo (z wyjątkiem tej, którą emituje jej sprężarka), lecz jedynie przekazuje je z jednego źródła do drugiego.

Czy warto zainwestować w pompę ciepła?

Istnieje wiele powodów, dla których instalacja pompy ciepła może wiązać się z korzyściami. Są jednak również względy, przez które wiele osób nie wybiera tego sposobu ogrzewania domu. Tak naprawdę każde za i przeciw należy rozważyć indywidualnie. Tylko dzięki odpowiedniemu podejściu do tej sprawy będzie można podjąć właściwą decyzję.

Korzyści płynące z instalacji pompy ciepła

Wśród licznych powodów, dla których wiele osób decyduje się na tę inwestycję, wymienić można oszczędności związane z używaniem pompy ciepła. Mówi się, że ¾ energii, którą pompa wykorzystuje na ogrzanie budynku czy wody użytkowej, pochodzi ze środowiska naturalnego, natomiast tylko ¼ z przydomowej sieci elektrycznej. Jest to urządzenie, które na dłuższą metę umożliwia zwrot kosztów jego instalacji. Dzięki temu, że pompa zużywa małe ilości energii elektrycznej, jest ekologiczna. 

Ponadto, pompy ciepła to urządzenia bardzo bezpieczne, przy których nie ma przykładowo ryzyka wybuchu. Określa się je również mianem niskoawaryjnych. Oznacza to, że w ich przypadku należy właściwie jedynie dbać o regularne przeglądy. 

Wady wynikające z montażu pompy ciepła

Pompy ciepła to urządzenia stosunkowo drogie, w związku z czym nie każdego może być stać na ich montaż. Ponadto niektórzy z użytkowników pomp ciepła skarżą się na hałas, który wytwarzają. Dodatkowo sprawność tych urządzeń spada, gdy na dworze panują niskie temperatury, co dla wielu może okazać się bardzo niekomfortowe. Z kolei jeśli chcemy, aby system pracował w sposób wydajny, konieczna jest inwestycja w odpowiedni rodzaj ogrzewania (przykładowo ogrzewanie podłogowe), co generuje kolejne koszty.

Zdj. główne: Sigmund/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*