Motoryzacja

Przepisy dotyczące opon

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Przepisy dotyczące opon

Artykuł sponsorowany

Prowadzenie samochodu to bardzo duża odpowiedzialność nie tylko za siebie, lecz także za swoich pasażerów oraz innych użytkowników drogi. Dobry kierowca to taki, który przestrzega przepisów oraz jeździ bezkolizyjnie. Zasady ruchu drogowego obejmują oczywiście sposób oraz styl jazdy, ale dotyczą także stanu technicznego pojazdu. Zobacz, jakie przepisy tyczą się opon. 

Opony montowane w jednej osi w samochodzie osobowym

By spełniać wymagania, zawarte w kodeksie ruchu drogowego, opony znajdujące się na jednej osi pojazdu muszą być tej samej marki, ponieważ tylko w ten sposób zapewni to wypełnienie innych wymogów. Poza marką, opony w samochodzie muszą mieć ten sam typ oraz rozmiar, co jest dosyć logiczne. W innym wypadku samochód zacząłby zjeżdżać na boki. Ważna jest też jednakowa kategoria użytkowania, na przykład opony letnie, na śnieg lub 4×4. Posiadać także muszą dokładnie taki sam bieżnik i tę samą strukturę – diagonalną albo radialną. Konieczne są również równe indeksy prędkości i nośności. Są to podstawowe wymagania, jakie muszą spełnić co najmniej dwie opony, zamontowane na jednej osi pojazdu. Jeśli musisz wymienić opony, pamiętaj o tych wytycznych. Ogumienie spełniające wszystkie te wymogi kupisz w internetowym sklepie z oponami https://plusgum.pl/opony-letnie

Koło zapasowe

Zapasowe koło jest koniecznym wyposażeniem każdego samochodu. Opona założona na kole zapasowym jest jedynym wyjątkiem od wyżej wymienionych reguł. Jeśli na trasie złapiesz gumę i musisz wymienić koło, żeby dojechać do celu lub do najbliższego wulkanizatora, opony zamontowane na osi nie muszą być identyczne. Pamiętaj jednak, że jest to rozwiązanie tymczasowe, a prowadzenie auta z prowizorycznie rozwiązaną usterką jest naprawdę trudne i może być niebezpieczne. Z koła zapasowego korzystaj tylko na trasie do najbliższego punktu, w którym ten problem możesz rozwiązać i naprawić usterkę w odpowiedniej oponie. 

Opony do motocykla

Jeśli chodzi o przepisy dotyczące motocykli, są one dokładnie takie same, jak te dla samochodów. Mimo tego, że motocykl ma tylko dwa koła, wciąż posiada dwie osie. Inaczej, niż w przypadku samochodów, opony na obu osiach muszą być takie same. Kodeks drogowy obejmuje także wytyczne dla opon motocyklowych. Określa on między innymi zakres głębokości bieżnika, nośność oraz indeks prędkości, a także strukturę opon. Doskonałej jakości opony motocyklowe, spełniające wszystkie te wymagania, możesz znaleźć na stronie internetowej https://skyseba.pl/tourance

Opony do traktora

Nie trzeba być rolnikiem, by wiedzieć, jak wygląda traktor. Opony na dwóch osiach absolutnie nie są takie same. Ogromne opony rolnicze do traktorów i nie tylko muszą spełniać równie rygorystyczne wymagania. Inne kryteria muszą spełniać przednie, mniejsze opony, a inne potężne opony na tylnej osi. Oczywiście parametry, takie jak głębokość bieżnika, nośność i inne obowiązujące samochody osobowe wytyczne, dla maszyn rolniczych są całkowicie inne. Nie zmienia się jednak to, że na osiach opony muszą pozostać identyczne. 

Zadbanie o odpowiednie wyposażenie auta, zwłaszcza w tak kluczowy element, jak opony, to obowiązek każdego kierowcy. Przepisy zawarte w kodeksie drogowym służą bezpieczeństwu wszystkich uczestników ruchu drogowego. Choć przepisy dotyczące opon mogą wydawać się zawiłe, ich przestrzeganie jest niezbędnym warunkiem do tego, by jeździć bezpiecznie. 

Fot. Obi Onyeador/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*