InneProdukcja i maszyny

Cięcie wodą – na czym polega?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Cięcie wodą – na czym polega?

Cięcie wodą to nowoczesna technologia, której zasada działania jest dość prosta – wykorzystuje strumień wody o bardzo dużym ciśnieniu do przecinania materiałów. 

Proces ten przebiega na zimno, dzięki czemu jest bezpieczniejszy dla surowców niż termiczne metody cięcia. Ponadto metoda ta jest niezwykle precyzyjna.

Jaka jest zasada działania technologii cięcia wodą?

Proces cięcia na zimno za pomocą strumienia wody o ogromnym ciśnieniu ma szerokie zastosowanie, ze względu na niezwykłą precyzję i brak uszkodzeń termicznych ciętych materiałów. Temperatura osiągana podczas cięcia wodą jest mniejsza niż 100°C. Technologia ta opiera się o strumień wody o niewielkiej średnicy, który pod ogromnym ciśnieniem jest przepuszczany przez dyszę. W ten sposób powstaje struga wody o niebagatelnej prędkości trzykrotnie przekraczającej prędkość dźwięku. 

Jakie materiały można przecinać za pomocą technologii wykorzystującej wodę?

Precyzja i duża siła metody cięcia wodą pozwala stosować ją w obróbce wszystkich surowców poza diamentami. Jedynie do cięcia metalu wymagana jest większa moc, dodatkowo do strumienia wody często wymagane jest dodanie ścierniwa. Możliwość osiągnięcia bardzo wąskiego strumienia o średnicy nawet poniżej 0,1 mm pozwala ciąć z precyzją tak delikatne materiały jak papier, tkaniny lub nawet skórę.

Technologia cięcia wodą jest wykorzystywana do obróbki materiałów, których cięcie innymi metodami jest utrudnione, albo wręcz niemożliwe – na przykład ceramiki i szkła.

Proces cięcia wodą jest w pełni zautomatyzowany, dzięki czemu niwelowane jest ryzyko pojawiania się błędów wynikających z czynnika ludzkiego. Otrzymane cięcie jest równe, a krawędzie materiałów nie ulegają strzępieniu. Pozwala to na efektywną obróbkę różnych surowców z wykorzystaniem jednej aparatury. Ponadto cięcie na zimno za pomocą w pełni zautomatyzowanych robotów pozwala obrabiać materiały w sposób precyzyjny i eliminuje ryzyko mikropęknięć lub uszkodzeń krawędzi związanych z wysoką temperaturą.

Atuty technologii cięcia wodą

Zdecydowaną zaletą wspomnianej technologii jest możliwość korzystania z niej przy cięciu bardzo różnorodnych materiałów. Posiadając odpowiednią aparaturę, można obrabiać różne surowce w jednym zakładzie. Dodatkowo precyzja cięcia jest wyjątkowo wysoka, dzięki czemu można wycinać niewielkie części bez obaw o defekty. Krawędzie materiałów obrabianych za pomocą tej technologii nie ulegają zniszczeniu i uszkodzeniom termicznym. 

Dużym atutem jest także fakt, że technologia cięcia wodą należy do jednej z najbezpieczniejszych. Można jej używać w miejscach zagrożonych wybuchami lub pożarami. Dzięki temu nie tylko podnosi się bezpieczeństwo w zakładzie pracy, lecz także rozdziela materiały potencjalnie niebezpieczne bez zagrożenia wypadkiem.

Ograniczenia metody cięcia za pomocą wody

Technologia cięcia wodą ma wiele zalet, które przewyższają jej nieliczne ograniczenia. Jednym z nich jest fakt, że za pomocą wody nie można obrabiać diamentów ze względu na ich ogromną twardość. Jednak patrząc na szerokie zastosowanie tej technologii, ograniczenie to nie jest dużą wadą. Aparatura wykorzystywana do cięcia wodą generuje hałas na wysokim poziomie, co bywa uciążliwie i zgodnie z zasadami BHP podczas obróbki materiałów z wykorzystaniem tej technologii powinna być stosowana ochrona słuchu. Duży pobór mediów takich jak prąd i woda również generuje zwiększone koszty i jest dla wielu osób ograniczeniem. Ponadto prędkość cięcia za pomocą tej metody nie należy do największych.

Zdj. głóne: Opt Lasers/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*