Wysoka jakość otrzymywanych części i szybkość ich skrawania to główne zalety obróbki metali za pomocą CNC. Co jeszcze umożliwia obróbka metali tą metodą?
Obróbka, jak sama nazwa wskazuje, jest rodzajem produkcji ubytkowej. Do otrzymania odpowiedniego kształtu stosuje się płytę materiału o większej powierzchni. Następnie jest ona poddawana wycince. Materiał pozostały po skrawaniu jest przekształcany w wióry. Końcowy produkt powstaje w dwóch etapach – pierwszy to obróbka zgrubna, a drugi obróbka wykańczająca. Do całego przedsięwzięcia używa się odpowiednio przygotowanych maszyn i narzędzi skrawających. Ich trafny wybór i wysoka jakość mają ogromny wpływ na precyzje cięcia oraz trwałość powstałego produktu.
Współczesne obrabiarki to niezwykle precyzyjne maszyny. Producenci każdego roku wprowadzają na rynek coraz to nowsze rozwiązania, które oferują jeszcze większą dokładność. Ponadto zmienia się także konstrukcja maszyn. Na rynku dostępne są już centra tokarsko-frezarskie, które pozwalają na wybór jednej z dwóch wyżej opisanych technologii do obróbki detalu.
Obróbka CNC gwarantuje możliwość wykonania nietypowych i często bardzo skomplikowanych kształtów. Można do tego wykorzystać metale różnego pochodzenia. Pierwotną formę obrabianego materiału zmienia się za pomocą obróbki cieplnej, chemicznej i galwanicznej. Wspomaganie procesów CNC tymi metodami skutkuje wydajniejszą pracą, a przy tym także większą precyzją wykonania elementów o różnym kształcie.
Obróbka CNC jest techniką wspomaganą komputerowo. Można ją więc stosować w połączeniu z innymi urządzeniami, tworząc parki produkcyjne w wielkich przedsiębiorstwach. Projekt części, która ma zostać wycięta, musi trafić do jednostki sterującej. Wymaga to oprogramowania zwykle w języku G-Code. Zgodnie z zadanymi parametrami jednostka rozpoczyna pracę. Jest to więc proces praktycznie w całości automatyczny.
Wycinanie części za pomocą obróbki CNC oferuje wysoką jakość i precyzję cięcia. Przekłada się to na możliwość tworzenia grupy części, które następnie zostaną ze sobą połączone bez ubytków czy docinania, wszystko przy gwarancji wysokiej spójności. Prawidłowe kodowanie maszyn CNC sprowadza się także do rzadkiej konieczności konserwacji czy przestojów w czasie produkcji. Pozytywnym aspektem jest również niski koszt produkcji elementów.
Zdjęcie główne artykułu: źródło: Designed by Freepik