Magazyn i logistyka

Zasady piętrowania towaru na paletach

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Zasady piętrowania towaru na paletach

Palety stanowią w dzisiejszych czasach podstawę funkcjonowania niemal każdego magazynu i firmy transportowej. Gdy są nieprawidłowo ułożone, może narazić to przedsiębiorcę na poważne konsekwencje.

Jakie palety wybrać?

Wypadałoby może jednak zacząć od odpowiedzi na inne ważne pytanie. Jakie palety wybrać, żeby jak najefektywniej z nich korzystać. Zwrócić trzeba uwagę w szczególności na trzy elementy: wymiary palet, użyte materiały oraz oczywiście jakość wykonania. Ta ostatnia cecha może być w tym zestawieniu nawet najistotniejsza. Licha paleta naraża przecież zarówno spiętrowany na niej towar, jak i zdrowie i życie znajdujących się w pobliżu pracowników. Najlepiej więc jest kupować tak zwane europalety, gdyż pochodzą one od licencjonowanych producentów i są dostosowane do europejskich standardów. W Polsce nad ich jakością czuwa Ogólnopolski Związek Pracodawców Producentów Europalet będący częścią europejskiej organizacji EPAL. Powinno się więc upewnić, że takie właśnie oznaczenie znajduje się na kupowanych paletach – w przeciwnym razie nie powinny być one dopuszczone do użytku. Napis „EPAL” powinien być nadrukowany w lewym rogu palety, a napis „EUR” – w prawym. Europalety są to palety otwarte. Poza nimi istnieją też palety zamknięte, które zazwyczaj stosuje się w Wielkiej Brytanii oraz czterowejściowe palety Stringer i dwuwejściowe palety blokowe Bearer – oba te typy stosuje się w Ameryce, Afryce i Azji.

Po upewnieniu się, że spełniają one standardy bezpieczeństwa, powinno się pomyśleć, jaki rozmiar palet będzie najlepszy. Do dyspozycji są trzy ustandaryzowane rozmiary: 800 × 600 mm, 800 × 1200 mm, 1000 × 1200 mm oraz 1200 × 1200 mm. Jeżeli tradycyjne drewniane palety nie odpowiadają potrzebom, można też pomyśleć o plastikowych lub metalowych. Te pierwsze są bardziej podatne na uszkodzenia. Są też jednak dużo lżejsze i łatwe do utrzymania w czystości, przez co często wykorzystuje się je w przemyśle spożywczym. Palety metalowe są z kolei najbardziej wytrzymałe ze wszystkich. Dodatkowo można przystosować je do transportu wstępnie zmontowanych podzespołów, dzięki czemu chętnie wykorzystują je przemysły motoryzacyjny i hutniczy.

Poprawne piętrowanie palet

Możliwość piętrowania jest jedną z największych zalet wykorzystania palet. Jest to nic innego jak po prostu układanie ich jedna na drugiej. Pozwala to na zaoszczędzenie bardzo dużej ilości miejsca. Każdy, kto grał kiedyś w Jengę, wie, że tego typu wieże mogą się łatwo zawalić. Trzeba je więc układać ostrożnie, z zachowaniem pewnych reguł. Po pierwsze trzeba się upewnić, że środek ciężkości palety znajduje się jak najbliżej jej centrum. Poza tym taką konstrukcję z palet trzeba oczywiście układać równo. Nawet bardzo równo – dopuszczalne odchylenie wynosi tutaj jedynie 2%. Nie należy także przesadzać z wysokością spiętrowanych palet, które powinny zostać ułożone metodą „na zakładkę”. Co kilka warstw powinno się umieścić specjalną przekładkę, która ustabilizuje konstrukcję. Warto też się upewnić, że towary nie spadną ze swoich palet. W tym celu można owinąć je folią stretch, zbandować lub wykorzystać specjalne kaptury z folii termokurczliwej.

Waga i wysokość spiętrowanych palet nie są natomiast jasno określone. Na pewno nie powinno się przekraczać nominalnej pojemności palety. Instrukcję przechowywania towarów na paletach zgodnie z przepisami powinien sporządzić sam przedsiębiorca.

Zdjęcie główne: Elevate/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*