TechnologiaUrządzenia i narzędzia

Konserwacja systemów wentylacji przemysłowej – na czym polega i co ile należy ją przeprowadzać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Konserwacja systemów wentylacji przemysłowej – na czym polega i co ile należy ją przeprowadzać?

Materiał Partnera

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wentylacja jest stałym elementem wyposażenia wielu hal i obiektów przemysłowych. Wszędzie tam, gdzie zachodzą np. procesy produkcyjne i w efekcie uwalniania jest jakaś ilość szkodliwych substancji, stała cyrkulacja powietrza jest niezbędna. Systemy wentylacyjne zapewniają odpowiedni przepływ powietrza, utrzymując jego jakość na odpowiednim poziomie. Jednak dla sprawnego działania wentylacji niezbędne są jej regularne przeglądy. Poznaj rekomendacje odnośnie do utrzymania tych systemów.

Dlaczego konserwacja wentylacji jest ważna?

Regularne przeglądy wentylacji są potrzebne dla utrzymania skuteczności systemu i dla zapewnienia ciągłości oraz bezpieczeństwa jego pracy. Dzięki solidnej konserwacji wentylacji w firmie udaje się:

  • Zachować wysoką jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń, zapobiegając gromadzeniu się zanieczyszczeń, takich jak kurz, pleśń, grzyby, czy bakterie. Są one szkodliwe dla zdrowia ludzi przebywających w danym pomieszczeniu (pracownicy na zmianie wdychają takie zanieczyszczone powietrze przez 8-12 godzin na dobę).
  • Poprawić efektywność energetyczną poprzez utrzymanie systemu w dobrej kondycji i maksymalne wykorzystanie jego potencjału. Czyste filtry i przewody wentylacyjne umożliwiają swobodny przepływ powietrza, co pozwala zmniejszyć zużycie energii potrzebnej do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń.
  • Zapobiegać awariom, które zdarzają się w wyniku intensywnej eksploatacji systemów wentylacyjnych (https://www.nyborg-mawent.com/produkt/wentylatory-promieniowe/). Czyszczenie i przeglądy pozwalają wykrywać potencjalne problemy z wentylacją na wczesnym etapie, co umożliwia ich naprawę przed wystąpieniem poważniejszych awarii zagrażających bezpieczeństwu ludzi czy ciągłości procesów.
  • Utrzymanie systemu w dobrej kondycji, zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami bezpieczeństwa. Również producenci mają własne wytyczne co do obsługi instalacji i jednostek – niedostosowywanie się do nich i np. nieregularne czy nieprawidłowe czyszczenie systemów wentylacyjnych może być powodem odrzucenia reklamacji.

Co wchodzi w skład konserwacji wentylacji przemysłowej?

Konserwacja systemów wentylacyjnych to szereg kompleksowych działań mających na celu utrzymanie ich sprawności oraz zapobieganie awariom. Obejmują one:

  • czyszczenie systemów wentylacyjnych, które usuwa nagromadzone zanieczyszczenia, takie jak kurz, pył, czy tłuszcze,
  • sprawdzanie elementów składowych systemu, takich jak filtry, wentylatory, przewody i inne komponenty,
  • konserwacja wentylacji w firmie, wymiana (w razie potrzeby) zużytych elementów na nowe.

Częstotliwość przeprowadzania konserwacji systemów wentylacyjnych

Częstotliwość konserwacji zależy głównie od rodzaju działalności przemysłowej oraz warunków otoczenia, w których działa firma. Jednakże, ogólnie zaleca się przeprowadzanie przeglądów co najmniej raz na rok. W niektórych przypadkach, szczególnie w branżach, gdzie występuje intensywna eksploatacja systemów wentylacyjnych lub są one narażone na duże zanieczyszczenia, konieczne może być częstsze czyszczenie i konserwacja. Warto tutaj zaufać swojemu serwisantowi, ale też bazować na rekomendacjach producenta.

Korzyści z regularnej konserwacji wentylacji

Regularna konserwacja systemów wentylacyjnych przynosi wiele korzyści firmom. Przede wszystkim zapewnia sprawną filtrację, co przekłada się na dobrą jakość powietrza w miejscu pracy. Przyjazny mikroklimat jest ważny dla pracowników, pozytywnie wpływa na ich zdrowie, samopoczucie oraz redukuje ryzyko wystąpienia chorób związanych z oddychaniem. Poprawia też wydajność procesów przemysłowych, bo mogą one odbywać się w kontrolowanych warunkach.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*