Dlaczego konserwacja wentylacji jest ważna?
Regularne przeglądy wentylacji są potrzebne dla utrzymania skuteczności systemu i dla zapewnienia ciągłości oraz bezpieczeństwa jego pracy. Dzięki solidnej konserwacji wentylacji w firmie udaje się:
- Zachować wysoką jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń, zapobiegając gromadzeniu się zanieczyszczeń, takich jak kurz, pleśń, grzyby, czy bakterie. Są one szkodliwe dla zdrowia ludzi przebywających w danym pomieszczeniu (pracownicy na zmianie wdychają takie zanieczyszczone powietrze przez 8-12 godzin na dobę).
- Poprawić efektywność energetyczną poprzez utrzymanie systemu w dobrej kondycji i maksymalne wykorzystanie jego potencjału. Czyste filtry i przewody wentylacyjne umożliwiają swobodny przepływ powietrza, co pozwala zmniejszyć zużycie energii potrzebnej do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń.
- Zapobiegać awariom, które zdarzają się w wyniku intensywnej eksploatacji systemów wentylacyjnych (https://www.nyborg-mawent.com/produkt/wentylatory-promieniowe/). Czyszczenie i przeglądy pozwalają wykrywać potencjalne problemy z wentylacją na wczesnym etapie, co umożliwia ich naprawę przed wystąpieniem poważniejszych awarii zagrażających bezpieczeństwu ludzi czy ciągłości procesów.
- Utrzymanie systemu w dobrej kondycji, zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami bezpieczeństwa. Również producenci mają własne wytyczne co do obsługi instalacji i jednostek – niedostosowywanie się do nich i np. nieregularne czy nieprawidłowe czyszczenie systemów wentylacyjnych może być powodem odrzucenia reklamacji.
Co wchodzi w skład konserwacji wentylacji przemysłowej?
Konserwacja systemów wentylacyjnych to szereg kompleksowych działań mających na celu utrzymanie ich sprawności oraz zapobieganie awariom. Obejmują one:
- czyszczenie systemów wentylacyjnych, które usuwa nagromadzone zanieczyszczenia, takie jak kurz, pył, czy tłuszcze,
- sprawdzanie elementów składowych systemu, takich jak filtry, wentylatory, przewody i inne komponenty,
- konserwacja wentylacji w firmie, wymiana (w razie potrzeby) zużytych elementów na nowe.
Częstotliwość przeprowadzania konserwacji systemów wentylacyjnych
Częstotliwość konserwacji zależy głównie od rodzaju działalności przemysłowej oraz warunków otoczenia, w których działa firma. Jednakże, ogólnie zaleca się przeprowadzanie przeglądów co najmniej raz na rok. W niektórych przypadkach, szczególnie w branżach, gdzie występuje intensywna eksploatacja systemów wentylacyjnych lub są one narażone na duże zanieczyszczenia, konieczne może być częstsze czyszczenie i konserwacja. Warto tutaj zaufać swojemu serwisantowi, ale też bazować na rekomendacjach producenta.
Korzyści z regularnej konserwacji wentylacji
Regularna konserwacja systemów wentylacyjnych przynosi wiele korzyści firmom. Przede wszystkim zapewnia sprawną filtrację, co przekłada się na dobrą jakość powietrza w miejscu pracy. Przyjazny mikroklimat jest ważny dla pracowników, pozytywnie wpływa na ich zdrowie, samopoczucie oraz redukuje ryzyko wystąpienia chorób związanych z oddychaniem. Poprawia też wydajność procesów przemysłowych, bo mogą one odbywać się w kontrolowanych warunkach.