Ekologia

Jak chronić ptaki przed wiatrakami?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Jak chronić ptaki przed wiatrakami?

Energia wiatrowa z jednej strony przyczynia się do zmniejszenia emisji CO2, co ma dobry wpływ na środowisko. Z drugiej strony, co roku ginie wiele ptaków i nietoperzy, które uderzają w wiatraki. Jak temu zapobiegać?

Kamery HD szansą dla zwierząt

Według badań US Fish and Wildlife Service na farmach wiatrowych ginie około 150 tys. ptaków rocznie. Jeszcze więcej umiera nietoperzy, bo około 800 tys. Firma Bioseco stworzyła system, który ma pozwolić na uniknięcie tych strat. Opiera się on na działaniu kamer HD.

Bioseco już od wielu lat opracowuje system do ochrony czy ratowania ptaków, dużych ptaków na farmach wiatrowych. To urządzenie monitoruje przestrzeń powietrzną wokół turbiny i w momencie, kiedy wykrywa ptaka lub stado ptaków, daje sygnał do turbiny, żeby się zatrzymała, a jednocześnie wysyła sygnały świetlne i dźwiękowe, żeby ostrzec ptaka przed niebezpieczeństwem. – przekazał agencji informacyjnej Newseria Krzysztof Paszek

System został przetestowany na farmie wiatraków należącej do PGE. Badania wyszły bardzo pozytywnie, wykrywalność ptaków określono na poziomie 80%. Dzięki temu projekt ma szansę zaistnieć w większej skali.

Projekt jest już po okresie komercjalizacji, tzn. jest już seryjnie produkowany i sprzedawany, już funkcjonuje w Polsce, został również sprzedany do Niemiec, Francji oraz Hiszpanii, zarówno kontynentalnej, jak i na Wyspach Kanaryjskich. Rynek będzie rósł, większa jest świadomość ekologiczna i wiedza na temat liczby ptaków, które giną na farmach wiatrowych. Wiele farm nie ma żadnych tego typu systemów, które ratowałyby ptaki przed kolizją z turbinami – mówi współzałożyciel Bioseco.

Źródło: newseria.pl

Zdjęcie główne artykułu:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*