Rolnictwo

Dron na służbie!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Dron na służbie!

Wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych jest bardzo szerokie. Od filmowania, poprzez fotografowanie, aż po inspekcje. Obecnie drony zadomowiły się również w służbach, a nawet w rolnictwie.

Choć początkowo drony miały ograniczone możliwości, m.in. ze względu na rozmiary, krótki czas pracy baterii i kiepską optykę, to w stosunkowo krótkim czasie producenci poprawili te mankamenty. Obecnie bezzałogowe statki powietrzne są wyposażone w niezwykle zaawansowane systemy ułatwiające sterowanie. Ponadto, poprawie uległa optyka. Niejednokrotnie drony mają kamery rejestrujące wysokiej jakości obraz nawet w trudnych warunkach oświetleniowych.

Szerokie możliwości wykorzystywania dronów

Od kilku lat można zaobserwować zwiększony udział wykorzystywania dronów w służbach mundurowych. Jednym z najlepszych przykładów jest Straż Graniczna, do której należy m.in. ochrona granic państwa. Za pomocą dronów funkcjonariusze mogą obserwować nawet trudno dostępny teren. Ponadto, materiał zarejestrowany dronem może być niezbitym dowodem np. przeciwko osobom nielegalnie przekraczającym granicę.

  • Bezzałogowe statki powietrzne znalazły się również na wyposażeniu policji. Dzięki nim funkcjonariusze są w stanie monitorować znacznie większy teren i docierać tam, gdzie nie ma monitoringu miejskiego. Dron może niezwykle szybko wznieść się na bardzo dużą wysokość, więc jest bardzo dyskretny.
  • Ich zalety doceniły również osoby pracujące m.in. przy inspekcji linii wysokiego napięcia. Jest to bardzo niebezpieczna praca, nie tylko ze względu na możliwość porażenia prądem, ale również na wysokość i zmienne warunki atmosferyczne. Wykorzystując drony, można dokonać skrupulatnej inspekcji praktycznie wszystkich elementów, a także zarejestrować cenny materiał.

Profesjonalne drony są w stanie utrzymać się w powietrzu nawet przez kilkadziesiąt minut. Niejednokrotnie użytkownicy dysponują zapasowymi bateriami, dzięki którym długość pracy drona znacząco się wydłuża.

Nowoczesne drony wykorzystywane w rolnictwie

W wielu gospodarstwach rolniczych wykorzystuje się środki ochrony roślin. Ich rozpylanie wymaga użycia niezwykle drogich maszyn rolniczych. W niektórych krajach tę funkcję przejęły właśnie drony. Choć na razie dotyczy to niewielkiej części gospodarstw, to precyzja, z jaką działają drony, sprawia, że to rozwiązanie systematycznie zyskuje na popularności. Jak to działa w praktyce?

  • Bezzałogowy statek powietrzny jest wyposażony w specjalny zbiornik, do którego wlewa się np. nawóz. Następnie dokładnie określa się miejsce, w którym ma nastąpić oprysk. Gdy tylko dron znajdzie się nad wybranym obszarem, zaczyna podawać preparat według ściśle ustalonych wytycznych.

Urządzenia przeznaczone do takich celów są wyposażone w niezwykle pojemną baterię, dzięki której mogą nieprzerwanie pracować przez długi czas.

Bezzałogowe statki powietrzne wykorzystywane w armii 

Wojsko już od dawna wykorzystuje drony, m.in. podczas zwiadu. Dzięki tym urządzeniom w bardzo krótkim czasie można szczegółowo poznać topografię terenu. Bezzałogowe statki powietrzne znajdują zastosowanie w trakcie manewrów i różnego rodzaju ćwiczeń. Możliwość nagrywania filmów w wysokiej rozdzielczości zapewnia cenny materiał, który jest nieoceniony w trakcie szkolenia żołnierzy.

Drony w Straży Pożarnej

Od niedawna strażacy również wykorzystują bezzałogowe statki powietrzne. Nowoczesne kamery termowizyjne sprawiają, iż funkcjonariusze mogą monitorować bardzo rozległe obszary i szukać potencjalnych pożarów. Dzięki dronom są one wykrywane znacznie szybciej, a co za tym idzie, ich rozprzestrzenianie się jest ograniczone.

  • Możliwość szybkiego wzniesienia się na bardzo dużą wysokość przekłada się na fakt, iż drony świetnie nadają się do monitorowania lasów. Ich użycie jest szczególnie wskazane w trakcie trwania suszy, podczas której ryzyko pożaru znacząco wzrasta.

Dzięki kamerze termowizyjnej strażacy mogą precyzyjnie ocenić stopień zagrożenia, a także sprawdzić, czy pożar został całkowicie ugaszony. Drony są szczególnie przydatne w przypadku konieczności dotarcia do trudno dostępnych miejsc. Zamiast narażać życie i zdrowie człowieka można użyć drona i przeprowadzić szczegółowe oględziny np. dachu wysokiego budynku.

Zdjęcie główne artykułu: źródło: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*