DiagnostykaTechnologia

Co zrobić, gdy pendrive nie jest wykrywany przez komputer?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Co zrobić, gdy pendrive nie jest wykrywany przez komputer?

evening_tao/freepik.com

Artykuł sponsorowany

Pendrive to wygodne urządzenie do przechowywania i przenoszenia danych. Istnieje jednak wiele powodów, dla których taki sprzęt może przestać działać poprawnie. W większości przypadków możliwe jest przywrócenie jego funkcjonalności – oto kroki, które należy podjąć, aby rozwiązać problem.

Sprawdź port USB i sprawność komputera

Pierwszym krokiem, który należy podjąć, gdy pendrive nie jest wykrywany przez komputer, jest sprawdzenie, czy problem leży po stronie urządzenia, portu USB czy systemu operacyjnego. Początkowa diagnoza powinna zatem obejmować podłączenie pendrive’a do innego portu USB lub sprawdzenie go na innym komputerze. Jeśli sprzęt działa poprawnie w innym porcie lub na innym komputerze, przyczyną problemu mogą być uszkodzone porty lub brak wymaganych sterowników.

Zaktualizuj sterowniki USB

Nieaktualne lub uszkodzone sterowniki USB mogą być powodem, dla którego pendrive nie jest wykrywany przez komputer. Choć większość zadań z tego zakresu jest obecnie wykonywana automatycznie przez system operacyjny, niekiedy mogą wystąpić błędy, które skutkują problemami z odczytem danych z przenośnego nośnika. Aby je rozwiązać, warto dokładnie zweryfikować ustawienia i sterowniki, a także dokonać aktualizacji. Po wykonaniu tego kroku potrzebne może być ponowne uruchomienie komputera.

Sprawdź menedżer dysków

Jeśli pendrive nie jest wykrywany przez komputer, ale jest fizycznie rozpoznawany przez urządzenie, problem może dotyczyć schematu danych na urządzeniu. Takie sytuacje mają miejsce np. wtedy, gdy pendrive nie ma przypisanej litery dysku lub jego partycje są uszkodzone. W systemie Windows dostępne jest narzędzie zarządzania dyskami, które pozwala zweryfikować różne problemy tego rodzaju. Jeśli pendrive jest widoczny, ale nadal nie działa, sprawdź, czy system plików nie został przypadkowo uszkodzony. Można także podjąć próbę formatowania (co usunie wszystkie dane), aby przywrócić działanie urządzenia.

Użyj oprogramowania do odzyskiwania danych

W przypadku, gdy pendrive nie jest wykrywany przez komputer z powodu uszkodzenia danych, przydatne może być oprogramowanie do odzyskiwania plików. Takie programy mogą próbować znaleźć i odzyskać dane nawet wtedy, gdy system plików jest uszkodzony. Istnieje wiele narzędzi tego typu – przy wyborze konkretnej opcji należy zwrócić uwagę na wsparcie dla nośników zewnętrznych. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę https://hddlaboratory.pl/odzyskiwanie-danych-z-pendrive/.

Profesjonalne usługi serwisowania i odzyskiwania danych

Jeśli samodzielne próby zidentyfikowania błędów nie pomogą, warto skontaktować się z profesjonalnym serwisem komputerowym. Punkty tego typu mogą zapewnić pomoc w rozwiązywaniu problemów związanych nie tylko z laptopami czy komputerami, lecz także z zewnętrznymi akcesoriami. Specjaliści wykonujący takie usługi dysponują zaawansowanymi narzędziami i doświadczeniem w pracy z różnymi usterkami, co przekłada się na sprawne, rzetelne i bezpieczne wykonanie działań naprawczych. Dzięki temu można liczyć na przywrócenie poprawnego funkcjonowania sprzętu i zabezpieczenie przed utratą danych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*