Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
W artykule omówimy:
Bill of Materials (BOM) jest jednym z kluczowych elementów zarządzania produkcją. To lista składników potrzebnych do produkcji konkretnego wyrobu. BOM wraz z informacjami dotyczącymi procesu produkcyjnego stanowi przemyślane rozwiązanie, które umożliwia efektywne planowanie, kontrolę kosztów i sprawny przebieg produkcji.
Zrozumienie struktury BOM jest niezbędne do pełnego wykorzystania jego potencjału. BOM to hierarchiczna konstrukcja, ukazująca powiązania pomiędzy poszczególnymi komponentami produktu (w relacji podrzędny – nadrzędny).Ta hierarchiczność ułatwia zrozumienie złożoności procesów produkcyjnych i pozwala zidentyfikować potencjalne miejsca na optymalizację.
BOM stanowi kluczowy element zarządzania produkcją. Dostarcza pełnych informacji o strukturach produktów, które wykorzystuje się do ustalania zapotrzebowania materiałowego oraz doboru odpowiednich narzędzi i operacji niezbędnych do ukończenia danego zlecenia produkcyjnego. Sprawny przebieg wymienionych czynności przekłada się na szybki proces przygotowania produkcji i uwalniania zleceń produkcyjnych.
Zastosowanie BOM przynosi wiele korzyści, w tym:
Systemy ERP (Enterprise Resource Planning) są zaawansowanymi narzędziami do zarządzania wszystkimi aspektami działalności firmy – od produkcji, przez sprzedaż, aż po finanse. BOM jest integralną częścią tych systemów. Dostarcza dane, które w połączeniu z informacjami o procesie technologicznym są kluczowe dla efektywnego planowania produkcji, zarządzania zapasami, oraz procesów zakupowych. Poza tym dzięki integracji ERP z BOM wszystkie informacje o produktach i procesie technologicznym są dostępne w jednym miejscu, co jeszcze bardziej ułatwia proces zarządzania produkcją.
Integracja BOM z systemem ERP zapewnia firmom produkcyjnym szereg korzyści. Po pierwsze, ułatwia dostęp do danych, ponieważ wszystkie informacje spływają do jednego centralnego repozytorium. Przekłada się to na sprawne zarządzanie i podejmowanie trafnych decyzji.
Po drugie, ERP automatyzuje wielu procesów, przy których stosuje się listy materiałowe BOM: od planowania produkcji, przez zarządzanie zapasami, aż po zakupy surowców. Automatyzacja tych czynności pozwala nie tylko na oszczędność czasu, ale również na uniknięcie kosztownych błędów.
Przykładowo, system ERP Streamsoft Prestiż oferuje zaawansowane funkcje zarządzania BOM. Z wykorzystaniem pełnej informacji o strukturze produktu tworzone są plany produkcji, bardziej intuicyjne staje się zarządzanie zapasami i kontrola kosztów wytwarzania. Co więcej, Streamsoft Prestiż pozwala na tworzenie różnych wariantów BOM dla tego samego produktu, co zapewnia elastyczność i umożliwia szybkie dostosowanie się do zmiennych warunków rynkowych.
BOM i ERP to narzędzia, które wpływają korzystnie na efektywność systemu produkcji. Umożliwiają precyzyjną kontrolę procesów, lepsze planowanie, a także szybkie reagowanie na problemy na hali produkcyjnej. Integracja BOM z systemem ERP, takim jak Streamsoft Prestiż, może przynieść jeszcze większe korzyści, przekształcając sposób, w jaki firma zarządza swoim systemem produkcyjnym.
Zdjęcie: Adobe