Bezpieczeństwo

Rozwiązania redukujące hałas w halach produkcyjnych

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Rozwiązania redukujące hałas w halach produkcyjnych

Artykuł sponsorowany

Hałas w środowisku pracy jest jednym z zagrożeń dla zdrowia pracowników. Dlatego też coraz większy nacisk kładzie się na jego redukcję. Przedstawiamy kilka nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym możliwe jest zmniejszenie hałasu w halach produkcyjnych.

Wyciszanie pomieszczeń i ścian

Jednym ze sposobów na redukcję hałasu w halach produkcyjnych jest wyciszanie pomieszczeń i ścian poprzez specjalną zabudowę, na przykład korzystając z oferty wyciszauto.pl. Hałas może zostać ograniczony poprzez zastosowanie właściwej izolacyjności akustycznej przegród budowlanych, takich jak sufit, czy ściany. Jakie są najbardziej skuteczne metody?

Zwiększenie chłonności akustycznej

Jedną z  powszechnie stosowanych metod redukcji poziomu hałasu jest zwiększanie chłonności akustycznej pomieszczeń w halach produkcyjnych. Jak przebiega ten proces? W celu zmniejszenia poziomu hałasu tą metodą wykorzystuje się odpowiednie materiały oraz ustroje dźwiękochłonne, pochłaniające znaczną część energii akustycznej, która pada na ich powierzchnię, tym samym zmniejszając poziom natężenia dźwięku w pomieszczeniu. Najbardziej istotne w tym wypadku jest wytłumienie sufitu.

Ekrany akustyczne

Sprawdzoną metodą redukującą poziom hałasu w halach przemysłowych jest także stosowanie specjalnych ekranów akustycznych. Czym one są? Ekrany akustyczne to przeszkody, które znajdują się na drodze fali akustycznej biegnące od źródła hałasu do odbiorcy. Stanowią one doskonałe rozwiązanie w halach produkcyjnych, w których jednocześnie pracuje wiele maszyn i urządzeń. Jednak aby taki ekran spełniał swoje funkcje, należy pamiętać o kilku ważnych aspektach. Przede wszystkim wysokość i długość ekranu powinna być dostosowana do źródła i odbiorcy. Pamiętaj także, że na długości ekranu nie powinny występować żadne przerwy.

Kabiny dźwiękoszczelne

Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań, wygłuszających pomieszczenia obiektów są kabiny dźwiękoszczelne.  Tego rodzaju kabiny powinny cechować się przede wszystkim wysoką izolacyjnością akustyczną i cienką ścianką, co w konsekwencji poprawi klimat akustyczny w miejscu pracy. Jest to rozwiązanie, które genialnie sprawdzi się w halach produkcyjnych, w których duży hałas powoduje praca silników maszyn, ciągników, napędu taśm. Kabiny dźwiękoszczelne bardzo często można spotkać w postaci cichych pomieszczeń, mających na celu ochronę pracowników przed zewnętrznym hałasem. Innym zastosowaniem kabin mogą być obudowy dźwiękochłonno-izolacyjne.

Taka obudowa dźwiękochłonno-izolacyjna to kolejny sposób na znaczne ograniczenie poziomu hałasu. Ich zadaniem jest przede wszystkim obniżenie transmisji energii wibroakustycznej od źródła środowiska. W praktyce mogą one zostać podzielone w zależności od realizowanego procesu technologicznego, typu i zasad działania maszyn i urządzeń, a także wymagań dotyczących potrzebnej izolacyjności akustycznej.

Wyciszanie maszyn i urządzeń

Sposobem na redukcję hałasu w hali produkcyjnej może być także wyciszanie urządzeń i maszyn, które są głównym źródłem hałasu. Wykorzystywana jest do tego mata butylowa, która eliminuje wibracje i drgania, a ponadto cechuje się też świetną izolacją termiczną oraz dźwiękową. Do wyciszania maszyn często stosuje się także blachy lub wełnę mineralną.

Zdjęcie główne: Tama66/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*