Bezpieczeństwo

Jakie właściwości powinna mieć odzież robocza?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jakie właściwości powinna mieć odzież robocza?

Artykuł sponsorowany

Praca w fabryce, magazynie czy na budowie wiąże się z pewnymi niebezpieczeństwami. Jednym z elementów, które mają chronić przed wypadkami i kontuzjami w pracy jest odzież robocza. Nie ma ona na celu wyłącznie zabezpieczenia Twoich nowych dżinsów przed rozdarciem. Przekonaj się, jakie właściwości powinna mieć odzież ochronna i dlaczego warto ją nosić!   

Jaka powinna być odzież robocza?    

Żeby prawidłowo spełniać swoją funkcję ochronną, odzież robocza musi być wykonana z odpowiednich materiałów. Grubość tkaniny oraz rodzaj splotu mają ogromne znaczenie dla użyteczności ubrań w rozmaitych sytuacjach. Materiał, z którego wykonane są spodnie lub rękawice robocze, musi być na tyle gruby, żeby nie przepaliła go niewielka ilość żrącej substancji czy rozgrzane maszyny. Musi także chronić przed ciepłem i ewentualnymi poparzeniami oraz przed rozcięciami. Za odporność na rozdarcia i cięcie ostrym przedmiotem, odpowiada rodzaj splotu tkaniny, z której wykonane jest dane ubranie robocze.   

Rodzaje ubrań roboczych    

Większość zestawów odzieży roboczej składa się z trzech elementów – części górnej, dolnej oraz butów. Rodzaj odzieży zależy w dużej mierze od tego, jakie jest jej przeznaczenie, czyli do jakiego rodzaju pracy będzie używana. Bardzo istotne są buty, które w niebezpiecznych warunkach chronią stopy, a zwłaszcza palce stób przed zgnieceniem, uszkodzeniem, skaleczeniem czy na przykład rozjechaniem przez wózek widłowy. Choć te scenariusze mogą wydawać się absurdalne, wcale nie są mało prawdopodobne. Ciuchy robocze służą przede wszystkim temu, by chronić ubrania prywatne przed zabrudzeniem czy uszkodzeniem.   

Podobną funkcję, co buty pełnią rękawice ochronne. Przede wszystkim mają one za zadanie zapobiegać skaleczeniom, rozcięciom oraz pełnić funkcję bariery pomiędzy skórą a szkodliwymi dla niej substancjami. Są one szczególnie ważne przy pracy ze środkami chemicznymi lub niebezpiecznymi narzędziami. Czasem w skład odzieży ochronnej włącza się także nakrycie głowy, jeśli na przykład w grę wchodzi długotrwała praca w pełnym słońcu.        

Dlaczego należy nosić odzież roboczą?   

Najprostszą odpowiedzią na to pytanie jest fakt, że tego wymagają przepisy BHP. Odzież robocza ma specjalne parametry, które pozwalają chronić Twoją skórę, ubrania, a nawet kończyny, przed potencjalnymi obrażeniami. Żeby odzież mogła spełniać swoją ochronną funkcję, musi być noszona zgodnie z zaleceniami producenta, a do tego musi być w dobrym stanie, czyli nie może nosić śladów zniszczenia. Podarta koszulka czy buty z dziurą nie będą już skutecznie Cię chronić.   

Istnieją różne rodzaje odzieży roboczej, na przykład w różnego rodzaju laboratoriach oraz w środowisku ochronnym pracownicy zobowiązani są do noszenia jednorazowych kombinezonów ochronnych, czepków na włosy, gogli oraz maseczek ochronnych. Podobnie wygląda strój roboczy osób, które w pracy mają kontakt z substancjami żrącymi oraz niebezpiecznymi, na przykład toksycznymi.   

Fot. Jeriden Villegas/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*