Bezpieczeństwo

Dezynfekcja wnętrz – gdzie jest konieczna i na czym polega?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Dezynfekcja wnętrz – gdzie jest konieczna i na czym polega?

Artykuł sponsorowany

Dezynfekcja rąk, wnętrz i powierzchni jest ważna zwłaszcza aktualnie, kiedy trwa epidemia. Regularna dezynfekcja jest obecnie wymagana prawie wszędzie, jednak są miejsca, gdzie należy o nią dbać szczególnie mocno. W tym artykule przeczytasz, gdzie dezynfekcja wnętrz jest konieczna.

Jakie są rodzaje dezynfekcji?

Dezynfekcja może odbywać się przy pomocy różnych metod i narzędzi. Są one dostosowywane do rodzaju bakterii i wirusów znajdujących się w pomieszczeniach oraz do stopnia ich występowania. Znaczenie mają także sprzęty znajdujące się na dezynfekowanym terenie. Skuteczność całego procesu dezynfekcji zależna jest od doboru metody. Można wybrać dezynfekcję: termiczną, termiczno-chemiczną, chemiczną albo ozonowanie.

Dezynfekcja jest procesem, który wymaga stosowania środków o odpowiednim działaniu, a także we właściwym stężeniu. Należy również zachować dostateczny czas działania. Czas potrzebny na działanie danych środków określony jest w dokumentacji każdego z preparatów i jest ustalony na podstawie odpowiednich badań. Decydując się na konkretne metody i środki warto skorzystać z usług profesjonalistów, czyli firm zewnętrznych, które specjalizują się w dezynfekcji. Pozwoli to przeprowadzić ją w odpowiedni sposób.

Przychodnie i szpitale

Te miejsca wymagają stałej dezynfekcji. Nawet przed rozpoczęciem epidemii to była standardowa, regularna czynność. W przychodniach lekarskich i w szpitalach codziennie znajdują się chorzy ludzie, a co się z tym wiąże – gromadzą się tam bakterie, drobnoustroje i bakterie. Żeby choroby się nie rozprzestrzeniały, konieczna jest dezynfekcja wszystkich powierzchni.

Dlatego też przed wizytą u lekarza albo w szpitalu warto wyposażyć się w środek do dezynfekcji rąk. Pozwoli to ograniczyć ryzyko zarażenia się chorobą. W takich miejscach jest wykonywana profesjonalna dezynfekcja – VACO jest jedną z firm, które się tym zajmują.

Apteki

To miejsce też jest w większości odwiedzane przez osoby chore, często tuż po wizycie u lekarza. Tutaj także konieczna jest więc stała dezynfekcja, żeby klienci nie zarażali się od siebie. Ważna jest dezynfekcja lady aptecznej. Lepiej jest unikać dotykania jej i odkładania na nią rzeczy, jeśli nie jest to konieczne. Żeby zmniejszyć ryzyko zarażania się chorobami, lepiej płacić bezgotówkowo.

Salony kosmetyczne

Gabinety kosmetyczne także powinny być czyste. Wszelkie narzędzia, takie jak nożyczki do paznokci czy cążki do skórek, żeby były wystarczająco bezpieczne, powinny być dezynfekowane tak samo jak narzędzia chirurgiczne. Zdarza się tak, że kosmetyczka skaleczy kogoś chociażby cążkami, więc ich sterylizacja jest niezbędna.

Wszystkie narzędzia, które mają jakikolwiek kontakt ze skórą, powinny być jednorazowe albo czyszczone i wyparzane przez profesjonalne firmy i poddawane specjalnej dezynfekcji. Także łóżka, na których wykonywane są zabiegi, powinny być poddawane dezynfekcji – zwłaszcza, jeśli fotele czy łóżka miały bezpośredni kontakt ze skórą.

Studia piercingu i tatuażu

Zabiegi wykonywane w tych miejscach są inwazyjne, używa się tu igieł i często pojawia się krew. Żeby nie dochodziło do zakażenia różnymi chorobami, podstawą jest regularna i dokładna dezynfekcja oraz sterylność. Studia tatuażu i piercingu podlegają częstym kontrolom, w związku z czym bezwzględnie powinno się przestrzegać w nich zasad higieny i regularnie dezynfekować wszystkie powierzchnie. Niezbędna jest także wymiana narzędzi. Dzięki temu te miejsca są naprawdę bezpieczne.

Zdj. główne: Nino Maghradze/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*