TechnologiaUrządzenia i narzędzia

Bezpieczeństwo maszynowe – przegląd technologii zwiększających ochronę ludzi i maszyn w zautomatyzowanym środowisku przemysłowym

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Bezpieczeństwo maszynowe – przegląd technologii zwiększających ochronę ludzi i maszyn w zautomatyzowanym środowisku przemysłowym

Materiał Partnera

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

W dobie dynamicznie postępującej automatyzacji przemysłu, priorytetowego znaczenia nabiera kwestia zapewnienia maksymalnego poziomu bezpieczeństwa, zarówno pracowników obsługujących linie technologiczne, jak i maszyn. Trwająca, czwarta już rewolucja przemysłowa, skupia się na zwiększaniu efektywności produkcji i zmniejszeniu jej negatywnego wpływu na środowisko, kładąc przy tym silny nacisk na kwestię bezpieczeństwa pracy.

Bezpieczeństwo maszynowe jest zagadnieniem znajdującym się w centrum zainteresowania ekspertów z zakresu cyfrowej transformacji przemysłu. Specjaliści RAControls, partnera i dostawcy rozwiązań firmy Rockwell Automation, właściciela marki Allen-Bradley i, opracowali zestawienie podstawowych technologii pozwalających zminimalizować ryzyko wypadków w środowisku przemysłowym.

Sterowniki GuardLogix ® do zarządzania bezpieczeństwem maszynowym

Nieodłączną cechą programowalnych układów bezpieczeństwa stało się dążenie do poprawy wydajności oraz większa skalowalność i optymalizacja.

Systemy bezpieczeństwa i sterowania w oparciu o przemysłowe sterowniki Allen-Bradley GuardLogix  zapewniają kontrolę funkcji sterujących i funkcji związanych z bezpieczeństwem w jednym środowisku programistycznym, na jednej platformie sprzętowej.

Sterowniki te wykorzystują procedury autodiagnostyczne całego sprzętu, oprogramowania i sieci Ethernet/IP CIP Safety do wykrywania wszelkich niebezpiecznych błędów wewnętrznych. Pozwoliło im to na uzyskanie certyfikat TÜV w zakresie bezpieczeństwa funkcjonalnego.

Inżynierowie są w stanie zoptymalizować systemy bezpieczeństwa i sterowania dzięki wprowadzonej skalowalności poziomu niezawodności sterowników od SIL 2/PLd do SIL 3/Ple. Pozwala to na dopasowanie systemu bezpieczeństwa i zredukowania kosztów bez zbędnej nadmiarowości.

Szczególnie rekomendowane przez ekspertów są modele sterowników GuardLogix 5580 i Compact GuardLogix 5380.

Oferują one wysoką wydajność obliczeniową oraz wbudowany interfejs Gigabit Ethernet, co skraca czas reakcji systemu bezpieczeństwa i zapewnia wysoce wydajną komunikację. Dzięki temu sterowniki te doskonale wpisują się w warunki funkcjonowania środowiska z intensywną wymianą danych, tzw. inteligentnej fabryki.

Kolumny sygnalizacyjne dla lepszej komunikacji

Kolumny sygnalizacyjne, takie jak Control Tower 856T marki Allen-Bradley, pełnią istotną funkcję w zautomatyzowanych zakładach przemysłowych, informując operatora o stanie maszyny za pomocą sygnałów wizualnych i dźwiękowych, co jest szczególnie ważne w hałaśliwym środowisku pracy.

Kolory sygnałów emitowanych przez kolumny są przypisane do konkretnych stanów operacyjnych, takich jak awarie czy trwająca produkcja, co zapewnia efektywną i zrozumiałą komunikację z operatorem.

Wyłączniki bezpieczeństwa Guardmaster

Wyłączniki bezpieczeństwa Guardmaster od Allen-Bradley to kolejne urządzenia, które zwiększają poziom bezpieczeństwa w zakładach przemysłowych, fizycznie blokując dostęp do stref zagrożenia. Odblokowanie maszyny możliwe jest dopiero po znalezieniu się operatora w bezpiecznej strefie. Takie rozwiązanie realnie zwiększa bezpieczeństwo maszyn, minimalizując ryzyko wypadków.

Dobiegometr hhb SafetyMan DT2

Dobiegometr safetyman® DT2 firmy hhb ELECTRONIC to urządzenie, które wspiera monitorowanie pracy maszyn oraz zapewnia bezpieczeństwo operatorów. Urządzenie to mierzy czas zatrzymania ruchomych części maszyn, co jest kluczowe dla prawidłowego dystansowania wyposażenia ochronnego, zgodnie z wymaganiami zharmonizowanych norm bezpieczeństwa.

Dobiegometr to zaawansowane narzędzie, które umożliwia określenie faktycznego czasu zatrzymania części maszyny, mogących stanowić zagrożenie dla operatora.

Podsumowanie

W tym artykule omówiliśmy jedynie wybrane technologie zwiększające bezpieczeństwo maszyn i ludzi w zakładach przemysłowych. Istnieje oczywiście wiele innych rozwiązań, które mogą czy wręcz powinny być stosowane w zależności od specyfiki danego zakładu i występujących w nim czynników ryzyka.

Kluczowe znaczenie ma natomiast to, aby wybór i wdrożenie technologii zwiększających bezpieczeństwo maszynowe były poprzedzone dokładną analizą potrzeb zakładu oraz możliwości technicznych zastosowania konkretnych rozwiązań. Tutaj niezbędna jest konsultacja z doświadczonymi ekspertami, którzy dobiorą odpowiednie elementy systemu bezpieczeństwa do specyficznych potrzeb zakładu, zapewniając również ich skuteczną implementację.

Takie wsparcie swoim klientom zapewnia RAControls, promotor innowacji w przemyśle i czołowy dostawca zaawansowanych technologii z zakresu automatyzacji przemysłu oraz zwiększania bezpieczeństwa środowisku przemysłowym.

RAControls oferuje kompleksową opiekę nad trudnym, natomiast często niezbędnym i docelowo opłacalnym procesem cyfrowej transformacji m.in. przedsiębiorstw produkcyjnych. Inwestycje w tym obszarze znacząco zwiększają szansę na wzrost konkurencyjności przedsiębiorstwa, przyspieszenie procesów produkcyjnych oraz podniesienie poziomu bezpieczeństwa w zakładzie.

Z pełną ofertą i kompetencjami RAControls można się zapoznać na stronie internetowej https://racontrols.pl/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*