Aktualności

Aminokwasy i peptydy – co warto o nich wiedzieć?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Aminokwasy i peptydy – co warto o nich wiedzieć?

Artykuł sponsorowany

Aminokwasy, peptydy i białka to niezbędne składniki diety, pełniące w ludzkim organizmie rolę budulcową. Dzięki nim możliwy jest wzrost i rozwój ciała, a także odbudowa tkanek, które uległy uszkodzeniu. Dodatkowo, białka uczestniczą w regulowaniu ciśnienia krwi, wchodzą w skład ciał odpornosciowych i są nośnikiem niektórych witamin czy minerałów.

Zapotrzebowanie na białko

Ilość białka, niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, może różnić się w zależności od wieku i stylu życia. Wpływa na nią również stan fizjologiczny – choroba, ciąża lub karmienie piersią – a także masa ciała. Zapotrzebowanie na białko jest wyrażane w gramach na kilogram masy ciała (g/kg m. c.) i w ciągu doby powinno wynosić – 1,17 g/kg m. c. dla dzieci 3 roku życia, 1,1 g/kg m. c. dla chłopców i dziewcząt przed 18 rokiem życia, 0,9 g/kg m. c. dla dorosłych, 1,2 g/kg m. c. dla kobiet w ciąży i 1,45 g/kg m. c. dla kobiet karmiących piersią. Osoby będące na redukcji (czyli spożywające niższą niż wartość całkowitej przemiany materii ilość kalorii w celu zmniejszenia masy ciała) oraz uprawiające intensywnie sport powinny podnieść ilość spożywanego białka do 1,4-2 g/kg m. c.. Jeżeli czujesz, że spożywana przez Ciebie ilość białka jest niewystarczająca, a nie chcesz przekraczać wyznaczonych limitów kalorycznych, odwiedź biolabshop.pl i zaopatrz się w niezbędne składniki uzupełniające dietę.

Produkty bogate w białka, peptydy i aminokwasy

Uzupełnienie diety w niezbędne składniki białkowe może odbywać się również naturalnie. Oczywiście, jeśli masz z tym problemy, najlepiej jest odwiedzić oferujący peptydy sklep, w którym zakupisz produkty wspomagające bilansowanie diety. Jeśli jednak stawiasz na samodzielne ułożenie jadłospisu i zależy Ci na zwiększeniu ilości aminokwasów w diecie, istnieje szereg produktów naturalnie bogatych w białko. Należą do nich przede wszystkim mięsa i owoce morza (pierś kurczaka zawiera około 21,6 gramów białka na 100 g produktu, ligawa wołowa – 22 g/100g, a krewetki – 27 g/100g), sery żółte (około 25 g/100g), twarogi (19 g/100g) i jajka (16 g/100g w żółtku i 11 g/100g w białku). Jeżeli komponujesz swoją dietę wykluczając produkty odzwierzęce, najlepszym źródłem białka dla Ciebie będą rośliny strączkowe (soja zawiera nawet 34 g/100 g białka), a także orzechy, nasiona i kiełki (od 15 do 20 g/100g). Ważne jest również spożywanie produktów zbożowych takich jak kasze i ryże, zawierających trochę mniej peptydów, ale nadal pozytywnie wyróżniających się pod tym względem na tle makaronów czy pieczywa.

Aminokwasy

Aminokwasy to tak zwane monomery, czyli najmniejsze cząstki budujące peptydy i białka. Aminokwasów pełniących w organizmie funkcje budulcowe jest 20 i są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego ciała. Wśród nich znajdują się aminokwasy egzogenne, czyli takie, których organizm nie jest w stanie produkować samodzielnie – należy dostarczać je z dietą. Należą do nich histydyna, leucyna, izoleucyna, metionina, treonina, tryptofan, walina, lizyna i fenyloalanina. Każdy z nich posiada swoje unikalne właściwości i wpływa na rozwój człowieka w określony sposób, na przykład histydyna umożliwia wzrost, reguluje gospodarkę mikroelementami i uczestniczy w reakcji alergicznej, leucyna wspomaga regenerację mięśni i kości, a także chroni białka przed rozpadem pod wpływem stresu, reguluje poziom cukru we krwi i wspomaga utratę tkanki tłuszczowej, a treonina przyspiesza gojenie się ran i wspomaga działanie układu nerwowego.

Zdjęcie główne: pexels.com/ROMAN ODINTSOV

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*