BudownictwoProdukcja i maszyny

Agregat do posadzek – jak wybrać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Agregat do posadzek – jak wybrać?

Urządzenie to, inaczej nazywane mixokretem, znacząco ułatwia i przyspiesza proces wylewania posadzek. Można je zastosować zarówno przy budowie domku jednorodzinnego, jak i hali przemysłowej.

Dlaczego mixokret?

Tradycyjne wylewanie posadzek ma wiele wad. Przykładowo, ręcznie równana posadzka zawsze cechować się będzie pewnymi niedoskonałościami. Dodatkowo wydłuża się wtedy czas, który należy odczekać pomiędzy wylewaniem posadzki a układaniem podłogi. Ten z kolei ma wpływ nie tylko na końcowy termin zakończenia prac.

Posadzka wystawiona przez długi czas na działanie promieni słonecznych może po prostu popękać. Pamiętać też należy o odpowiednim stosowaniu dylatacji i właściwej konsystencji i zagęszczeniu mieszanki betonowej. Jeżeli nie zostanie ona zachowana, napotkać można problemy przy próbie równomiernego rozprowadzenia. Jak widać, dużo jest rzeczy, które mogą pójść nie tak. Wykorzystanie mixokreta może w dużej mierze tę sprawę ułatwić. Jak działa to urządzenie i na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Budowa i zastosowanie

Swoim wyglądem przypomina on mniejszych lub większych rozmiarów przyczepkę. Jest to jednak urządzenie w pełni kompleksowe. Pierwszym jego zadaniem jest przygotowanie odpowiedniej konsystencji otrzymanej mieszanki betonowej. Wlewa się ją wcześniej do specjalnego podajnika, z którego dostaje się ona do komory mieszającej. Następnie za pomocą pompy ciśnieniowej kieruje się ją do tzw. węża, który ma za zadanie rozprowadzić otrzymaną mieszankę równomiernie po całej powierzchni. Później jest też ona dodatkowo poziomowana za pomocą niezwykle precyzyjnych poziomic laserowych i łat.

Ostatnim etapem prac jest natomiast mechaniczne zacieranie posadzki. Dzięki temu jest ona idealnie równa, a ponadto bardziej odporna na ścieranie. Co więcej, dzięki mniejszej zawartości wody beton wiąże się o połowę szybciej. Do układania podłóg można wtedy przystąpić już trzy tygodnie po ukończeniu wylewki. Warto zaznaczyć, że nie trzeba też wtedy wykorzystywać żadnych mas wyrównawczych ani wylewek samopoziomujących. Średni zasięg takiego urządzenia to 150 metrów w poziomie i 80 metrów w pionie. Z mixokreta korzystać więc można nawet przy sporych rozmiarów projektach i wykonywać nim pracę na wysokości nawet kilku pięter. 

Czy to się opłaca?

Najważniejszym czynnikiem, który weźmie pod uwagę wielu przedsiębiorców przy wyborze agregatu do posadzek, jest oczywiście cena. Jest to przecież dość droga inwestycja, a ceny tych urządzeń sięgają dwustu tysięcy złotych. To, czy jest ona opłacalna, zależy od ilości posadzek wykonywanych przez daną firmę. Do obliczeń należy założyć, że agregat kładzie średnio pięć metrów sześciennych posadzki na godzinę. Jest to rozwiązanie wydajniejsze od ręcznego wylewania i może się tym samym okazać bardziej opłacalne.

Mixokret spalinowy lub elektryczny

Kolejną kwestią do rozważenia jest wybór zastosowanego w urządzeniu silnika. Na rynku znaleźć można zarówno modele z silnikiem spalinowym, jak i elektrycznym. Te drugie mogą z kolei być zasilane z sieci lub z agregatu prądotwórczego. Typ silnika jest bardzo silnie związany z preferencjami konkretnego przedsiębiorcy. Nie ma tu więc sztywnych reguł, którymi należałoby się kierować.

Marka i jakość

Tak jak w przypadku każdego innego urządzenia, jakość wykonania agregatu do posadzek jest niezwykle istotna. Żeby uniknąć przykrych niespodzianek, najlepiej postawić na towar sprawdzonych producentów. Zagwarantuje to idealną równość i wysoką wytrzymałość wylanych posadzek.

Zdjęcie główne: Soner Mazlum/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*